پرسش و پاسخ

پاسخ : تامین سیم کارت به عهده آب منطقه ای استانی می باشد و چنانچه آب منطقه ای استانی از تامین سرباز زد خود کنتور ساز می تواند تامین کند و بعد به نام اب منطقه ای استانی منتقل کند که عموما سال اول نیز خود کنتور ساز نسبت به شارژ سیم کارت اقدام می کند و از سال دوم به آب منطقه ای استانی واگذار می گردد.

پاسخ : تامین با سازنده هست ودر حال حاضر تامین Sam card مطابق با مشخصات فنی مدیریت منابع آب مورد ارزیابی قرار میگیرد ولی استفاده از mifare و ایجاد پروتکل امنیتی الزامی است .

پاسخ : تامین و پیاده سازی بر عهده سازنده می باشد .و سازنده ملزم به تامین دستگاه قرائت و درج در کارت می باشد .

پاسخ : پیشنهاد می گردد در حال حاضر بصورت اسلاتی و ماژولار دیده شود و تهیه سخت افزار و پیاده سازی نرم افزار به عهده سازنده می باشد. تست از طریق نرم افزار شبیه ساز و سخت افزار مبدل M-bus که از طرفی به کنتور و از طرفی به سیستم کامپیوتر متصل می شود و بررسی باید توسط یک ماژول شبیه ساز که از شرکت کنتور برق هوشمند مانند افزار آزما ، بهینه سازان ، توس فیوز و … تامین و با اخذ دیتا مدل ارتباطی و هماهنگی واحد تحقیق و توسعه بین دو شرکت نسبت به پیاده سازی اقدام گردد.

پاسخ : پروتکل های ارتباطی در حال حاضر هر شرکت بصورت منحصر به فرد پروتکل ارتباطی خود را پیاده سازی می نماید و مهم برقراری ارتباط فرستنده و گیرنده و تعیین ریجستر های مورد نظر هست که دو طرف برداشت یکسانی داشته باشند اما بناست جهت یکسان سازی پروتکل یکپارچه ای ارائه گردد که در حال حاضر این امکان وجود ندارد .

پاسخ : هر شرکتی ملزم به پیاده سازی رمزنگاری طبق استاندارد معتبر می باشد. شایان ذکر است در اسناد نهایی کنتور هوشمند باید مستندات استانداردی مورد استفاده اعلام گردد.

پاسخ : در حال حاضر رجیستر خاصی نیاز نیست و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و مخابرات روی رجیستری بحثی ندارد و در گذشته علت بلاک شدن بعلت ارسال پیامک انبوه در گذشته بود که این مشکل در حال حاضر مرتفع شده است .

پاسخ: در انجام آزمون دقت به غیر از عدد نمایش داده شده بر روی نمایشگر پایداری در نقطه آفست صفر ، قابلیت نمایش خالی بودن لوله، نمایش و اندازه گیری صفر فلومتر و همچنین آزمون دقت در 5 الی 6 نقطه در بازه Qmin الی Qmax اعلامی و با R=25 مد نظر می باشد .
Qmin مطابق با جدول ارائه شده توسط مدیریت منابع آب می باشد .

پاسخ : کلیه I/O های سیستم پلمپ می شود از جمله پورت اپتیکال و امکان هیچ تغییری در سخت افزار و نرم افزار سیستم بعد از پلمپ قانونا امکان پذیر نمی باشد .

پاسخ: قبل از انجام تست باتری برخی از تستهای عملکردی انجام می شود و بعد از اطمینان از فعال بودن کلیه ماژول¬های الزامی، تست انجام شده و بعد از آن یک نمونه شاهد بصورت 24 ساعته در محل پژوهشکده بصورت عملی و واقعی میزان تاب آوری باتری را مورد ارزیابی قرار خواهند داد .

پاسخ : مدارک طراحی شامل PCB شماتیک سخت افزار و کد سورس های نرم افزاری مطالبه نخواهند شد و صرفا گواهی نامه ها، تاییدیه ها و نتایج آزمونهای گذشته، تائیدیه چاه ارت، تست بنچ و همچنین مستندات پروسه تولید، بسته بندی و نصب و خدمات پشتیبانی مد نظر می باشد.

پاسخ: مطابق جدول زیر سایز های اعلامی حوزه چاههای کشاوزری می باشد:
کلاس سایز (اینچ)
سایزهای پایین 2، 5/2، 3، 4
سایز های بالا 5، 6، 8، 10 و 12
با توجه به اینکه تاییدیه با قید کلاس پایین یا بالا صادر می گردد، شرکتهای کنتور ساز موظف به تولید حداقل 20 نمونه نهایی از هر کدام از سایزها در هر یک از کلاسهایی که تمایل به ارزیابی دارند می باشند. شایان ذکر است شرکتهایی که تقاضای تمدید تاییدیه دارند نمونه برداری از خط تولید صورت خواهد گرفت، همچنین شرکت موظف است از تمامی سایزهای اعلامی حداقل 20 کنتور موجود داشته باشد.

قرارداد سه امضا دارد، سازنده، پژوهشکده و دانشگاه، هر چه روی سایر قراردادها حاکم است بر این قرارداد نیز حاکم است.

معادل وجوه واریزی سازنده صورتحساب کالا و خدمات از سوی دانشگاه صادر خواهد شد. در این صورتحساب کد اقتصادی و شناسه ملی دانشگاه ذکر میشود.

دانشگاه کد کارگاهی دارد و برای کلیه پروژه ها مفاصا حساب بیمه میگیرد. برای این قرارداد نیز بصورت مشابه عمل خواهد شد.

 ماژولهای سیمکارت موجود در بازار در حالت Idle  قادر به Wakeup و بیدار شدن در صورت دریافت پیام هستند و در این حالت نزدیک به 1ma مصرف توان دارند. این مقدار تقریبا به اندازه مصرف توان یک برد پردازنده میباشد. برای همین میتوان به منظور استفاده بهینه از باتری، مودم پس از ارسال روزانه مقادیر با مراجعه به Inbox خود اقدام به خواندن پیامهای ارسال شده از طرف سرور نماید و درصورت لزوم آنها را اعمال کند.

کنتور آب با وقوع هر یک از رویدادهای تجاوز از حجم مجاز مصرف، آن را ثبت می نماید. کنتور برق پس از قرائت وضعیت کنتور آب و با اطلاع از وقوع رویداد موردنظر، فرمان قطع رله را صادر می نماید و در صورت وجود رله خارجی در تابلوی برق، فرمان قطع توسط کنتور آب انجام خواهد شد. کنتور برق پس از اجرای فرمان قطع، این رویداد را به همراه برچسب زمانی در کنتور آب ثبت می نماید.

در این مورد الزامی وجود ندارد ولی نمایشگر بکاررفته باید دارای سایز و وضوح مناسب بوده و متناسب با اندازه کنتور باشد. لذا می توان سایز ۱.۳ اینچ را حداقل سایز قابل پذیرش اعلام کرد.

برای تخمین عمر باتری نیاز است تا همه مواردی که در کارکرد اصلی کنتور هوشمند وجود دارند فعال شده و متناسب با دوره زمانی کارکرد آنها در زمان تست گنجانده شوند.

 به عنوان مثال:

* ارسال داده با در نظر گرفتن روشن ماندن مودم به مدت 3 دقیقه( یکبار در شبانه روز)

*روشن ماندن LCD  برای رویت مقادیر توسط کاربر  یکبار در شبانه روز

کارکردRS485( تعداد 4 بار در سال)

*کارکرد پورت Optical ( تعداد 4 بار در سال)

*کارکرد RFID ( تعداد 4 بار در سال)

 

مصرف جریان موارد ذکر شده بعلاوه مصرف جریان کنتور در حالت عادی (بدون کارکرد موارد ذکر شده) میزان مصرف باتری را مشخص خواهد نمود و بر اساس آن مدت زمان تاب آوری تعیین می شود.