راه اندازی گرایش جدید مهندسی اندازه گیری جریان سیالات

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” overlay_color=”” video_preview_image=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” padding_top=”” padding_bottom=”” padding_left=”” padding_right=””][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” center_content=”no” last=”true” min_height=”” hover_type=”none” link=”” first=”true”][fusion_text]

موضوع : راه اندازی گرایش جدید مهندسی شیمی – طراحی فرآیند (مهندسی اندازه گیری جریان سیالات)

مخاطبین : فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی رشته های مهندسی شیمی، برق، مکانیک


دلایل توجیهی راه اندازی دوره

با توجه به موافقت نامه همکاری انجام طرح های اولویت دار حوزه پایین دست صنعت نفت میان مدیران شرکت ملی گاز ایران با دانشگاه علم و صنعت ایران در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد انستیتوی اندازه گیری هوشمند گاز در طرح های اولویت دار حوزه پایین دست صنعت نفت به دانشگاه علم و صنعت ایران سپرده شد. با توجه به این تفاهمنامه، بحث آموزش همواره یک از مهمترین موارد در نظر گرفته شده در ساختار و برنامه­ریزی فعالیت های انستیتو بوده است و در همین راستا اقدام به بررسی ایجاد یک گرایش جدید در حوزه علوم اندازه­ گیری (Metrology) به عنوان مهندسی اندازه گیری جریان سیالات (Flow Measurement Engineering) نموده است.

فعالیت های جاری این مرکز، که از آن میتوان به برگزاری سه دوره همایش اندازه گیری جریان سیالات در صنایع مختلف، دوره های کوتاه مدت و بلند مدت آموزشی و انجام پروژه های صنعتی که بصورت کلان با همکاری شرکت ملی گاز در انستیتو اندازه گیری گاز در حال اجرا می باشند، نشان از پتانسیل موجود برای ایجاد گرایش مورد نظر در دانشگاه، توسط دانشکده مهندسی شیمی دارد. از سوی دیگر، با توجه به ظرفیت های موجود در صنایع مختلف نفت، گاز، آب، پتروشیمی و پالایش و همچنین کمبودها و نقص های موجود در زمینه سیستم های اندازه گیری در این صنایع که مشکلات متعددی را در زمینه مبادلات در سطوح ملی و بین المللی ایجاد می کند، ایجاد این گرایش بسیار منطقی و مورد توجه صنایع مختلف می باشد.

دانش آموختگان این رشته در کلیه صنایعی که با بحث مربوط به اندازه گیری جریان نفت، گاز و آب در صنعت و همچنین کالیبراسیون و طراحی دستگاه های اندازه گیری روبرو هستند، به عنوان کارشناس بخش کالیبراسیون و اندازه گیری صنعتی امکان جذب شدن دارند.

باید توجه داشتکه این گرایش مخصوص کارکنان در بخش صنعت راه اندازی شده است و رقابت در این گرایش تنها بین همین افراد می باشد و داوطلبان عادی امکان انتخاب و شرکت در این گرایش را نخواهند داشت.


عناوین بعضی از دروس درنظر گرفته شده برای این دوره

 1. اصول اندازه گیری جریان و خواص سیالات
 2. مهندسی اندازه گیری جریان سیالات-1 (انتخاب، طراحی، نصب، نگهداری و کالیبراسیون دستگاه های اندازه گیری جریان)
 3. مهندسی اندازه گیری جریان سیالات-2 (اندازه شناسی قانونی، استانداردهای اندازه گیری جریان، عدم قطعیت در دستگاه های اندازه گیری جریان، قردادهای فروش ملی و بین المللی)
 4. موارد ویژه در اندازه گیری جریان سیالات
 5. طراحی وشبیه سازی سیستم های اندازه گیری جریان(Software Solution)
 6. حل مسئله در سیستم های اندازه گیری
 7. الکترونیک و IT در اندازه گیری جریان
 8. حقوق اندازه گیری
 9. مکانیک سیالات (اصلی)
 10. آمار و ریاضیات کاربردی (اصلی)
 11. ترمودینامیک کاربردی (اصلی)

توجه: لیست فوق همه درسهای این دوره نیست و با توجه به بررسی و مذاکراتی که در حال انجام است با توجه به نیازهای آموزشی تکمیل و در اطلاعیه های بعدی اطلاع رسانی خواهد شد.


دانشگاه هایی که فهرست دروس این گرایش با توجه به سابقه آن ها در این رشته، استخراج شده است

Butler County Community College in Pennsylvania

California State University at Dominguez Hills

George Washington University

Tustin Technical Institute in Santa Barbara

Tidewater Community College in South Hampton Roads


نحوه ثبت نام

داوطلبان محترم تا تاریخ 7 دیماه با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی www.Sanjesh.org اقدام به ثبت نام در رشته مهندسی شیمی (کدرشته 1257) نمایند.


نحوه پذیرش

جذب دانشجو یان در این دوره بصورت آموزش محور می باشد و دانشجویانی که حد نصاب معدل دوره (نمره 15 ،پس از گذراندن 15 واحد آموزشی) را کسب کنند در صورت علاقه مندی امکان اخذ واحد پایان نامه را خواهند داشت.


هزینه دوره

مطابق شهریه مصوب دوره های مجازی در دانشگاه

برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجع فرمایید

لینک

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]