***سوالات متداول مرتبط با پروژه کنتور های هوشمند چاه کشاورزی***

1- فرآیند تامین سیمکارت برای سازنده به چه صورت است؟ آیا سیمکارت جهت تست برای اولین بار توسط پژوهشکده تامین می شود؟ بعدا مطابق با ظرفیت تولید توسط چه نهاد یا سازمانی در اختیار سازندگان قرار می گیرد؟
پاسخ : تامین سیم کارت به عهده آب منطقه ای استانی می باشد و چنانچه آب منطقه ای استانی از تامین سرباز زد خود کنتور ساز می تواند تامین کند و بعد به نام اب منطقه ای استانی منتقل کند که عموما سال اول نیز خود کنتور ساز نسبت به شارژ سیم کارت اقدام می کند و از سال دوم به آب منطقه ای استانی واگذار می گردد.
2- تهیه کارت شارژ مایفر و کارتخوان آن در مرحله ارزیابی به چه صورتی انجام می شود؟ توسط پژوهشکده؟ Sam card هست یا فقط Mifare استفاده می شود؟
پاسخ : تامین با سازنده هست ودر حال حاضر تامین Sam card مطابق با مشخصات فنی مدیریت منابع آب مورد ارزیابی قرار میگیرد ولی استفاده از mifare و ایجاد پروتکل امنیتی الزامی است .

3- کارت شارژ، کارتخوان و نرم افزار آن را چه کسی تامین میکند؟ شرکت آب منطقه ای؟ یا نرم افزار باید توسط سازنده پیاده سازی شود؟
پاسخ : تامین و پیاده سازی بر عهده سازنده می باشد .و سازنده ملزم به تامین دستگاه قرائت و درج در کارت می باشد .

4- از آنجائیکه کنتور فهام آماده نیست، در همین راستا بخش ارتباطی با آن (M-Bus) باید بصورت نرم افزاری پیاده سازی شود یا نه؟ اگر بله چگونه تست و بررسی می شود؟
پاسخ : پیشنهاد می گردد در حال حاضر بصورت اسلاتی و ماژولار دیده شود و تهیه سخت افزار و پیاده سازی نرم افزار به عهده سازنده می باشد. تست از طریق نرم افزار شبیه ساز و سخت افزار مبدل M-bus که از طرفی به کنتور و از طرفی به سیستم کامپیوتر متصل می شود و بررسی باید توسط یک ماژول شبیه ساز که از شرکت کنتور برق هوشمند مانند افزار آزما ، بهینه سازان ، توس فیوز و … تامین و با اخذ دیتا مدل ارتباطی و هماهنگی واحد تحقیق و توسعه بین دو شرکت نسبت به پیاده سازی اقدام گردد.
5- جهت پیاده سازی پروتکل ها هر سازنده پروتکل ارتباطی خودش را پیاده سازی می کند؟ یا سیستم یکپارچه ای وجود دارد که بتوان از آن استفاده کرد؟
پاسخ : پروتکل های ارتباطی در حال حاضر هر شرکت بصورت منحصر به فرد پروتکل ارتباطی خود را پیاده سازی می نماید و مهم برقراری ارتباط فرستنده و گیرنده و تعیین ریجستر های مورد نظر هست که دو طرف برداشت یکسانی داشته باشند اما بناست جهت یکسان سازی پروتکل یکپارچه ای ارائه گردد که در حال حاضر این امکان وجود ندارد .
6- رمزنگاری ارتباطات بین مرکز و مودم و کنتور آب طبق چه الگوریتمی است؟
پاسخ : هر شرکتی ملزم به پیاده سازی رمزنگاری طبق استاندارد معتبر می باشد. شایان ذکر است در اسناد نهایی کنتور هوشمند باید مستندات استانداردی مورد استفاده اعلام گردد.
7- بحث رجیستری ماژول سیمکارت ( sim800 ): در بعضی مواقع نمی توان با شبکه ارتباط برقرار کرد و ظاهرا مشکل از رجیستری ماژول سیمکارت است. این مورد را باید از طریق چه نهاد یا سازمانی پیگیری کرد؟ آیا روالی برای رجیستر کردن این ماژول ها وجود دارد؟
پاسخ : در حال حاضر رجیستر خاصی نیاز نیست و مشکلی در این رابطه وجود ندارد و مخابرات روی رجیستری بحثی ندارد و در گذشته علت بلاک شدن بعلت ارسال پیامک انبوه در گذشته بود که این مشکل در حال حاضر مرتفع شده است .
8- آیا دقیقا Q & R انجام تست دقت باید مشخص و اطلاع رسانی گردد؟
پاسخ: در انجام آزمون دقت به غیر از عدد نمایش داده شده بر روی نمایشگر پایداری در نقطه آفست صفر ، قابلیت نمایش خالی بودن لوله، نمایش و اندازه گیری صفر فلومتر و همچنین آزمون دقت در 5 الی 6 نقطه در بازه Qmin الی Qmax اعلامی و با R=25 مد نظر می باشد .
Qmin مطابق با جدول ارائه شده توسط مدیریت منابع آب می باشد .
9- وضعیت پلمپ سیستم ها به چه صورتی می باشد و آیا همه I/O های سیستم مسدود می شود و آیا این امکان وجود خواهد داشت که بعد از پلمپ شرکتی به طریق بتواند فریم ور را تغییر دهد ؟
پاسخ : کلیه I/O های سیستم پلمپ می شود از جمله پورت اپتیکال و امکان هیچ تغییری در سخت افزار و نرم افزار سیستم بعد از پلمپ قانونا امکان پذیر نمی باشد .
10- در تست باتری به چه صورتی عمل می شود ؟
پاسخ: قبل از انجام تست باتری برخی از تستهای عملکردی انجام می شود و بعد از اطمینان از فعال بودن کلیه ماژول¬های الزامی، تست انجام شده و بعد از آن یک نمونه شاهد بصورت 24 ساعته در محل پژوهشکده بصورت عملی و واقعی میزان تاب آوری باتری را مورد ارزیابی قرار خواهند داد .

11- چه سطحی از مدارک طراحی از شرکتهای سازنده مطالبه می شود ؟
پاسخ : مدارک طراحی شامل PCB شماتیک سخت افزار و کد سورس های نرم افزاری مطالبه نخواهند شد و صرفا گواهی نامه ها، تاییدیه ها و نتایج آزمونهای گذشته، تائیدیه چاه ارت، تست بنچ و همچنین مستندات پروسه تولید، بسته بندی و نصب و خدمات پشتیبانی مد نظر می باشد.
12- انتخاب سایز های تولیدی به چه صورتی خواهد بود ؟
پاسخ: مطابق جدول زیر سایز های اعلامی حوزه چاههای کشاوزری می باشد:
کلاس سایز (اینچ)
سایزهای پایین 2، 5/2، 3، 4
سایز های بالا 5، 6، 8، 10 و 12
با توجه به اینکه تاییدیه با قید کلاس پایین یا بالا صادر می گردد، شرکتهای کنتور ساز موظف به تولید حداقل 20 نمونه نهایی از هر کدام از سایزها در هر یک از کلاسهایی که تمایل به ارزیابی دارند می باشند. شایان ذکر است شرکتهایی که تقاضای تمدید تاییدیه دارند نمونه برداری از خط تولید صورت خواهد گرفت، همچنین شرکت موظف است از تمامی سایزهای اعلامی حداقل 20 کنتور موجود داشته باشد.

13- وضعیت حقوقی پژوهشکده چگونه هست، ایا در مواردی دعوی حقوقی اصلا میتوان باز کرد؟ قرارداد سه امضا دارد، سازنده، پژوهشکده و دانشگاه، هر چه روی سایر قراردادها حاکم است بر این قرارداد نیز حاکم است.
14- فاکتور برای قرارداد با نام پژوهشکده میتواند صادر کند؟ معادل وجوه واریزی سازنده صورتحساب کالا و خدمات از سوی دانشگاه صادر خواهد شد. در این صورتحساب کد اقتصادی و شناسه ملی دانشگاه ذکر میشود.
15- ایا پژوهشکده قادر هست بیمه قرارداد را رد کند ، و شماره بیمه کارگاهی بدهد؟ دانشگاه کد کارگاهی دارد و برای کلیه پروژه ها مفاصا حساب بیمه میگیرد. برای این قرارداد نیز بصورت مشابه عمل خواهد شد.