تشکیل هیدرات‌های گازی در تجهیزات پالایشگاهی کشور بعد از خروجی واحدهای نم زدا (بطور مثال سیستم‌های پیچیده Cold Box) باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود که مهمترین آن گرفتگی و آسیب‌های جدی به این تجهیزات است. کنترل دمای نقطه شبنم گاز در خطوط انتقال، به طور مشخص قبل از ایستگاه‌های تقلیل و تقویت فشار گاز و همچنین مرزهای صادراتی گاز نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. درحال حاضر بیشتر ابزارهای دقیق برای اندازه‌گیری دمای نقطه شبنم و میزان رطوبت گاز طبیعی در حوزه پالایش و انتقال گاز کشور با مشکلاتی روبرو است. بنابر‌این طراحی و ساخت دستگاه‌های آنلاین و اتوماتیک آنالیزورهای نقطه شبنم آب و هیدروکربن که بتواند دمای نقطه شبنم گاز را در بخش‌های مختلف صنعت گاز در حوزه های پالایش و انتقال به طور دقیق اندازه‌گیری کند، امری ضروری به نظر می‌رسد.

با توجه به وارداتی بودن این نوع دستگاه‌ها، در نظر است در راستای بومی‌سازی طبق استانداردهای مربوطه با استفاده از توانمندی‌های داخلی، تجارب ارزنده اساتید، متخصصین و صنعتگران عزیز کشور اقدامات لازم انجام شود. شایان ذکر است این طرح از طریق انستیتو هوشمند گاز با حمایت مالی شرکت ملی گاز ایران انجام خواهد شد.

 

از تمامی اساتید و متخصصین و صنعتگران مجرب کشور در این زمینه، درخواست می‌شود پیشنهادات علمی و فنی خود را به آدرس info@flowmeasurement.ir تا روز شنبه مورخ 20-01-99 ارسال نمایند.

فرم پیشنهاد